Rīga – Latvijas galvaspilsēta

Rīga ir Latvijas Republikas galvaspilsēta. Oficiāli tā tika dibināta 1201. gadā. Kopš dibināšanas līdz mūsdienām Rīga ir ne tikai Latvijas, bet arī Baltijas lielākā pilsēta. Rīgas pilsēta atrodas Latvijas centrālajā daļā, Rīgas līča dienvidu piekrastē, piejūras zemienes Rīgavas līdzenumā. Rīga ir tipiska līdzenumu pilsēta ar atsevišķiem pauguriem. Augstākais Rīgas punkts ir Dzegužkalns (28m/ vjl). Rīgā dzīvo vairāk nekā 700 tūkstoši iedzīvotāji.

Rīga tiek dēvēta par arhitektūras pērli. Rīgas arhitektūra ir dažāda, taču ļoti skaista. Rīgas vēsturiskais centrs ir izvietots Daugavas labajā krastā (apmēram 10 km attālumā no tās ietekas Rīgas jūras līcī. Tas aizņem 438 ha lielu teritoriju (1,4% lielu platību no Rīgas platības). Rīgas vēsturiskais centrs ir iekļauts UNESCO (The United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization) Pasaules mantojuma sarakstā. Šis centrs ir ievērojams, pateicoties jūgendstila arhitektūrai. Tajā atrodas apmēram 4000 ēkas. Rīgas vēsturiskais centrs ir viens no diviem objektiem Latvijā, kas ir iekļauti Pasaules mantojuma sarakstā. Dažos Rīgas rajonos dažādu iemeslu dēļ ir saglabājušies koka apbūves kompleksi, kas ir unikāla parādība 21. gadsimtam.

Rīgas teritorija ir sadalīta sešās administratīvi teritoriālās vienībās: Centra rajons (3 km2), Zemgales priekšpilsēta (41 km2), Latgales priekšpilsēta (50 km2), Vidzemes priekšpilsēta  (57 km2), Ziemeļu rajons (77 km2), Kurzemes rajons (79 km2).

Klimats Rīgā ir mēreni silts un mitrs. To ietekmē saimniecisko objektu izvietojums un lielu ūdenstilpju tuvums (Rīgas jūras līcis, Daugava, Ķīšezers). Vasaras parasti ir vēsas un mākoņainas, toties ziemas ir samērā siltas un ar bieziem atkušņiem. Apmēram 40% (~ 145) dienu gadā ir apmākušās.

Tagadējais Rīgas pilsētas ģerbonis tika apstiprināts 1925.gada 31.oktobrī, taču vēlāk (1988. gadā) tas tika atjaunots. Rīgai ir lielais un mazais ģerbonis. Rīgas ģerboņa vairogā ir attēloti sudraba laukā atvērti sarkana mūra vārti ar diviem torņiem, kas simbolizē pilsētas tiesības uz patstāvību, bet zem paceltā vārtu režģa – zelta lauvas galva. Virs sarkanajiem mūra vārtiem atrodas divas sakrustotas melnas atslēgas, kuras simbolizē pāvesta aizsardzību, bet virs atslēgām ir zelta krusts un kronis, kas norāda uz pakļautību bīskapam. Lielā ģerboņa vairoga turētājas ir divas zelta lauvas uz pelēka cokola, savukārt Rīgas mazais ģerbonis ir lielā ģerboņa vairogs.

 1. gadā Rīga kļuva par Eiropas kultūras galvaspilsētu. Eiropas kultūras galvaspilsētair pilsēta, kurai viena gada laikā Eiropas Savienībā ir dotas tiesības popularizēt valsts kultūras dzīvi un attīstību. Rīga bija pēdējā no Baltijas valstu galvaspilsētām, kas bijusi Eiropas kultūras galvaspilsēta, jo Viļņa bija kultūras galvaspilsēta 2009. gadā, bet Tallina – divus gadus vēlāk (2011. gadā). Pateicoties Eiropas kultūras galvaspilsētas statusam, Rīgā notika daudzi un dažādi kultūras pasākumi, piemēram, Eiropas Kino balvas pasniegšanas ceremonija, vairāku teātra režisoru izrāžu programma “forte forte”, Pasaules koru olimpiāde, Latvijā dzimušo pasaules mūziķu solokoncertu cikls “Dzimuši Rīgā” u.c. Rīgas kultūras dzīve ir bagātīga tās visdažādākajās izpausmēs.

Rīgā uz vienu kvadrātkilometru un iedzīvotāju skaitu ir vislielākais bezmaksas Wi-Fi (Wireless Fidelity) punktu skaits Eiropā, tāpēc 2014.gada vasarā Rīga kļuva arī par Eiropas bezmaksas Wi-Fi galvaspilsētu. Bezmaksas bezvadu internets ir pieejams arī viesnīcās, kafejnīcās, restorānos, kā arī taksometros u.c.

Pateicoties dziedātājas Marijas Naumovas uzvarai starptautiskajā Eirovīzijas konkursā 2002. gadā ar dziesmu “I wanna”, gadu vēlāk (2003. gadā) Latvijas galvaspilsētā Rīgā, Skonto Hallē, tika rīkots Eirovīzijas konkurss, kurā Latviju pārstāvēja mūzikas grupa “F.L.Y.” ar dziesmu “Hello From Mars”. Sīkāku informāciju par Eirovīziju vari uzzināt mājas lapā http://www.cosmosmusic.lv/2016/05/30/cosmos-parstav-latviju-eirovizijas-dziesmu-konkursa-2006-gada/.

33 thoughts on “Rīga – Latvijas galvaspilsēta

 1. Pingback: Aktīvā atpūta “Pegasa pils” apkārtnē – Pegasa Pils

 2. Pingback: Telekartes Latvijā – Collectoria

 3. Pingback: Taksofoni Latvijā – Collectoria

 4. Pingback: Bezdarbnieka statuss un darba meklējumi – CV darbs

 5. Pingback: Elektroniskā mūzika – GIAG

 6. Pingback: Individuālais sports – riteņbraukšana | Sporta klubs

 7. Pingback: Elektroniskās mūzikas žanri – GIAG

 8. Pingback: Biedrība “Latvijas amatieru futbola līga” un Latvijas futbola federācija – LAFL

 9. Pingback: Vecrīgas klubs un restorāns “Casablanca” – Casablanca

 10. Pingback: Vecrīga – “Casablanca” atrašanās vieta – Casablanca

 11. Pingback: Eko centrs “Berģu Bode” – Berģu Bode

 12. Pingback: Kas ir geocaching? | Melnā Mamba

 13. Pingback: Kluba “EdHardyClub” rīkotās ballītes – Ed Hardy

 14. Pingback: Eko centra “Berģu Bode” atrašanās vieta – Berģu Bode

 15. Pingback: Televīzija pagājušajā gadsimtā – livetime.lv

 16. Pingback: Kinofilmu vēsture un tapšanas process | livetime.lv

 17. Pingback: Mākslinieki, kas uzstājušies “Casablanca” – Casablanca

 18. Pingback: Ziedu iegādāšanās internetā un to piegāde uz Tevis izvēlēto vietu – NosutiZiedus.lv

 19. Pingback: “KB” Bed&Breakfast viesnīca – KB HOTEL

 20. Pingback: Sporta klubs “Rīga” | Sporta klubs Rīga

 21. Pingback: Neaizmirstami izbraucieni brīvdienās ar jahtām, kuģīšiem, laivām – Svinību vietas un lietas

 22. Pingback: Populārākās un iecienītākās kāzu tradīcijas – Kāzas | Kāzu plānošana | Padomi kāzu rīkošanā

 23. Pingback: Mini zoo “Lauku sēta” – Poniji

 24. Pingback: Zoodārzs – mājas daudziem dzīvniekiem – Poniji

 25. Pingback: Grāmatu vēsture Latvijā un pasaulē – eGrāmata

 26. Pingback: Kuponi – labs veids, kā lētāk iegādāties skaistumkopšanas preces vai apmeklēt skaistumkopšanas procedūras | Atlaižu kuponi

 27. Pingback: Fotogrāfija – lieta, bez kuras nav iedomājama mūsdienu dzīve – iPic.lv

 28. Pingback: Fotoklubi un apvienības Latvijā – iPic.lv

 29. Pingback: Universitātes Latvijā – Izglītība Latvijā

 30. Pingback: Skolas, kurās vislabāk iegūt vidējo izglītību – Izglītība Latvijā

 31. Pingback: Apmeklētāju viedokļi par klubu „Piens” – Klubs "Piens"

 32. Pingback: Atpūtas iespējas ziemā – oSala.lv

 33. Pingback: Naktsklubi, kurus tev kaut vienu reizi dzīvē vajadzētu apmeklēt – Klubs "Piens"

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *